july/2015​/

Open air

Chamber Hall

PROGRAM

 

25

 

 

J

U

L

Y

Chamber orchestra of Weiner Academy, Austria

Martin Hoselbok, Conductor 

 

Soloists:  

Mackle Oman (blockflöte)

Martin Hoselbok (organ)

 

Orchestra soloists :

Markus Hoffman, 1st vionin

Anna –Maria Smerd, 2nd violin

Volfram Fortin, viola

Pavel Serbin, cello

Valter Bahkunin, double bass

 

 Time: 12:00 

26

 

 

J

U

L

Y

Baku Brass ,

wind quintet

 

 

Soloists:

Andrey Sabaev

Sirus Mamedov

Rofshan Kuliev

Ali Gadjiev

Camal Tabdigov

Udgal Mamethan

Leila Ibragimova (vocal)

 

 

Program:

  • Е.Morricone, Moment of Morricone, Gabriel Oboe, Fistful of Dollars

  • H.Zimmer, Pirates of Caribbean

  • G.Mendes, Fantastic Dance

  • K.K.Davis,  Little Drummer Boy

  • G.Holst, Jupiter from "The Planets"

  • G.Gershwin, The Man i Love

  • M.Buble, Feeling good

  • Popuri, Movie Themes

  • W.A.Mozart, Queen of the Night from "Magic Flute"

 Time: 12:00 

25

 

 

 

J

U

L

Y

Opening Concert of the VII Gabala Festival

 

Orchestra Filarmonica Italiana,

Giancarlo de Lorenzo, Conductor

 

 

Soloists:

Adil Ahundov (tenor)

Djabrail Idrisov (basso)

Gian Luca Pasolini (tenor)

Elvin Ganiyev (violin)

Aitadj Shihalizade (mezzo-soprano)

Taleh Yahiev (bariton)

 

 

Program:

  • Uzeir Gadgibekov, Oveture Koroglu

  • Uzeir Gadgibekov,  Area Gasan Han, (Djabrail Idrisov)

  • Giacomo Rossini, Area Don Bazilio from Barber of Siville, (Djabrail Idrisov)

  • Camille Saint-Saens,  “ Mon coeur s’ouvre a ta voix” 

  • Area Delila from Samson and Delila, (Aitadg Shihalizade)               

  • George Bizet, Gipsy Song from Carmen, (Aitadg Shihalizade)      

  • Pietro Mascani, Intermezzo “Cavalleria Rusticana”

  • Leoncovallo, Arioso Canio, Recitativo  from Pagliaccio (Adil Ahundov)

  • C.Saint Saens, Rondo capriccioso for violin soloist- Elvin Ganiev

  • Giacomo Puccini, Area Cavaradossi “ Recordita Armonia” from Tosca, ( Adil Ahundov)

  • Donizetti, “ Lucia di Lammermoor” Area Edgar “ Tombe degli avi miei” (Gian Luca Pasolini)

  • Giacomo Puccini, Area Rudolfo “ La Boheme” Che gelida manina, (Gian Luca Pasolini)

  • Guseppe Verdi,  “ La donna e mobile” from Rigoletto, (Gian Luca Pasolini)

  • Guseppe Verdi, Aria Kalaf “Nessun dorma” from “Turandot”

  • Muslim Magomaev song “Azerbaijan”,(Talex Yahiev)                  

 Time: 21:00 

26

 

 

J

U

L

Y

Young artists concert

 

Soloists:

Gian Luca Pasolini (tenor)

Saddam Novruzbeyli (clarinetto)

Fagan Hasanli (piano)

Aitadg Shihalizade (mezzo-soprano)

Taleh Yahya (baritone)

Nargiz Agayeva (piano)

Gabrail Idrisov (basso)

 

 

Program:

  • Uz. Gadjibeyli “ Yahshiyol”, “Djangi”.(F.Hasanli)

  • F.List, Mazepa etude, (F.Hasanli)

  • Klose Premier, Solo pour clarinet et piano

  • Ismet Guliyev, “Scherzo”,  (F.Hasanli, S.Novruzbeyli)

  • G.Puccini, Aria Laurette “O,mio babbino caro” from opera Jianni Scichi, (Aitadg Shihalizade)

  • P.Tchaikovsky romance “Den Li Zarit”, (Aitadg Shihalizade)

  • P.Mascagni “M’ama no m’ama”, (Gian Luca Pasolini)

  • Leoncavallo, “Lasciati amar” (Gian Luca Pasolini)

  • G.Verdi,  Aria Renato “Un ballo maschero”

  • M. Magomayev, Aria Aslan Shah from op. “Shah Ismayil”

  • E.Kurtis,  “Canta Pe' me”

  • U.Gadjibeyli, “Sensiz”

  • P.Chaykovskiy “Благословляю вас леса”

  • M. Musorqskiy “Блоха”

 Time: 18:00 

26

 

 

 

J

U

L

Y

Orchestra Filarmonica Italiana,

 Rauf Abdulaev, Conductor

 

Soloists:

Eliso Bolkuadze (piano)

Kamran Omerl (violin)

Narmin Nadjali (piano)

Tagrul Huseinli (piano)

 

 

Program:

  • L.Beеthoven-concerto for piano No 1, Eliso Bolkuadze

  • Pablo deSarasate “ Gypsy Songs” for violin and orchestra, Kamran Omerl

  • F.Shopin- concerto for piano No 2, Narmin Nadjali

  • S.Rachmaninov- concerto for piano No 2, Tagrul Huseinli

 

 Time: 21:00 

27

 

 

J

U

L

Y

Works by Azerbajaniani composers

 

 

Soloists:

Ulvia Gadjibekova (piano)

Farhad Badalbeyli (piano)

Janna Gandelman (violin)

 

 

Program:

  • N.Aliverdibayov “Bayatı shiraz”, (Ulvia Gadjibekova)

  • S.Gacıbayov “Adajio”, (Ulvia Gadjibekova)

  • Niyazi , “Konsert etud”, “Konsert vals”, (Ulvia Gadjibekova)

  • Q.Qarayev , “ 3 preludes”, (Ulvia Gadjibekova)

  • A.Malikov, “Fleeting moments”, (Ulvia Gadjibekova)

  • İ.Gacıbayov , “Paqanini theme variations”, (Ulvia Gadjibekova)

  • F.Badalbayli, “Memories”, (Ulvia Gadjibekova)

  • Uz.Gacıbəyli, Overtura from “Koroğlu”, (Ulvia Gadjibekova)

  • Q.Qarayev, Sonata for violin and piano, (Farhad Badalbeyli and Janna Gandelman)

 Time: 18:00 

28

 

 

J

U

L

Y

F. Garausifli, Conductor

 

 

Soloists:

Uran Seydov (violin)

Soltan Mamedova (violin)

Vahtang Imanov (viola)

Alexey Meltich (cello)

Gulnas Ismailova (vocal)

Saida Tagizade (piano)

Nargiz Alieva (piano)

Farman Talibov (balaban)

Nurlan Gandgevi (oboе)

 

Program:

  • Adelia Yusifova, text by R.Mirzoyeva, “Fantasia” , “My dream town” 

  • Adelia Yusifova, text by N.Rafibeyli, “Spring song” 

  • Adelia Yusifova , text by R.Rza, “7 chinar” 

     

 

Soloists:

Aslan Aslanov (piano)

Kyanan Maylov (violin)

Asim Halilov(cello)

 

Program:

  • Brahms- Trio C-dur, op 87

 Time: 18:00 

28

 

 

 

J

U

L

Y

Kara Karaev State Chamber Orchestra of Azerbaijan

Teimur Geychev, Conductor

 

 

Soloists:

Farhad Badalbeyli (piano)

Murad Adigezalzade

Eygana Ahundova

 

 

Program:

  • Uz.Gajibeyli,  “Arazbari”

  • F.Amirov , “1001 Night”, ballet  dance

  • Q.Qarayev­-F.Qarayev,  “Grave uno quasi concerto grosso”

  • Sevda Ibragimova, concerto No 5 for piano

  • W.A.Mozart,  Divertisment in B (III)

  • D.Shostakovich, concerto for piano and chamber orchestra

 Time: 21:00 

29

 

 

J

U

L

Y

Dubrovnik - Trio Guitar 

 

Soloists:

Ante Skaramuca

Frano Matusic

Maroje Brcic

 

 

Proqram:

  • Antonio Vivaldi, Concert in D major RV 93 (Arr. F. Matušić)    

  • G.Händel, Passacaglia no. 255 (Arr. F. Matušić)        

  • A. Vivaldi, Trio in C major RV 82(Arr. M.Brčić)                    

  • Luka Sorkočević, Symphony no. 7(Arr. F. Matušić)         

  • Nikša Njirić, Hommage à Sorkočević

  • F. Mendelssohn - Bartholdy, Songs without words (Arr. F. Matušić)                              

  • Andante espressivo in E flat major, op. 31, no. 1

  • Allegro leggiero u F sharp minor, op. 67, no. 2

  • Andante sostenuto u G minor, op.19, no. 6

  • Allegro di molto u B flat minor, op. 30, no. 2

  • Gabriel Fauré: Pavana, op. 50 (Arr. F. Matušić)  

  • Isaac Albéniz:  Cadiz (Arr. F. Matušić)     

  • Granada

 Time: 12:00 

29

 

 

J

U

L

Y

Soloists:

Alexandr Ghindin (piano)

Saida Tagizade (piano)

Alexey Miltich (piano)

 

Proqram:

  • Scriabin- 6 preludes op.11

  • Rachmaninov - 6 “Momento muicale” op.

  • Rachmaninov cello piano sonata

 Time: 18:00 

 
 

29

 

 

 

J

U

L

Y

Mugam

 

 

Soloists: 

Eytiram Huseynov (xanəndə)

Arzu Aliyeva (xanəndə)

Nigar Shabanova (xanəndə)

Abdul Mirzəliyev (xanəndə)

Sahib Pashazadə (tar)

Toqrul Asadullayev (kamancha)

Emin Jabrayılov (naqara)

Mehman Nuriyev (balaban)

Chinara Heydarova (qanun)

 Time: 21:00 

30

 

 

J

U

L

Y

Soloists:

Alexandr Rojdestvensky (violin)

Thomas Blach (piano)

 

Program:

  • J.Enescu- Sonata for violin and piano

  • L.V.Bethoven – “Kreutzer” sonata for violin and piano 

 Time: 12:00 

30

 

 

J

U

L

Y

Soloists: 

Oles  Iasko (violin)

Dmitry Yablonsky (cello)

Murad Adigezalzade (piano)

 

Program:

Chic Corea piano trio

Soloists: 

Taras Yaropud  (violin)

Iurii Pogoreckyi  (cello)

Oxana Yablonskaya (piano)

 

Program:

P. Tchaikovsky, Piano Trio

Rzaev, Sonata

 Time: 18:00 

30

 

 

 

J

U

L

Y

“Moscow Virtuosi”

Paul Meyer, Conductor

 

 

Soloists:

Paul Meyer (clarinet) 

Dmitry Yablonsky  (cello)

 

Program:

  • Mozart- overture la finta giardiniera

  • Haydn, Concerto No. 2 for cello and orchestra

  • Weber, Introduction, Theme and Variations for clarinet and orchestra

  • W.A.Mozart, Symphony No 29

 Time: 21:00 

31

 

 

J

U

L

Y

Soloist:

Andrei Gavrilov (piano)

 

 

Program:

  • Shopin- Nocturno op. 27 No 2

  • Ballade- No 4 F- moll

  • Prokofiev- sonata No 8

 Time: 18:00 

 

31

 

 

 

J

U

L

Y

Closing Concert of the VII Gabala Festival

 

“Moscow Virtuosi”

Dmitry Yablonsky, Conductor

 

Soloists:

Farhad Badalbeyli  (piano)

Sergey Nakhariakov (trumpet)

Denis Shulgin, Georgy Tsay, Lev Yomdin and Evgeniy Stembolsky (violins)

 

Program:

F. Amirov - symphony “ Nizami”

A. Piazzola -“4 seasons in Buenas Aires”

W.A Mozart, Concerto for trumpet and orchestra

J.Arban- "Carnaval in Venice" for trumpet and orchestra

V. Mustafazade - Concerto for piano and orchestra

 Time: 21:00